wtorek, 19 lipca 2011

Wyszukiwarki www

Jaki jest fundamentalny cel wyszukiwarki internetowej? Odpowiedź jest łatwa. Jej zadaniem jest ułatwienie wykrycia informacji w sieci użytkownikowi. Gdy chce się wykryć dane na dany przedmiot, wpisuje się trafną frazę w wyszukiwarce, a ona zwraca nam najbardziej zaspokajające wyniki.
Historia wyszukiwarek jest tak długa, jak sam Internet. Pierwszą tego gatunku aplikacją jest powstały w 1990 roku Archie. Było to bardzo podstawowe wyszukiwanie, wyniki były uaktualniane przeciętnie raz na miesiąc.Pierwotną liczącą się wyszukiwarką była powstała w 1994 roku Yahoo! Algorytm sprawdzający scalony był z serwisem internetowym, co przełożyło się na gigantyczną sławę strony. Przez wiele lat była liderem na rynku, jej unikat był precedensem na skalę globalną, jeżeli porównać wielkość użytkowników do teraźniejszych realiów, był to serwis miary Facebooka. Do dziś serwis ten ma miliony użytkowników, choć były połysk już zdążył zgasnąć.

Alternatywą dla wyszukiwarki Yahoo! była AltaVista. Jej największym plusem było to, że o wiele pospieszniej oddawała rezultaty i według wielu były one bardziej trafne. Niestety po pojawieniu się prawdziwego olbrzyma na rynku wyszukiwarek, praktycznie całkowicie podupadła i dziś niewiele jednostek ją kojarzy.

Kim był olbrzym wzmiankowany w poprzednim akapicie? Mowa naturalnie o Google, największej potędze nowoczesnego Internetu. Zmienione podejście do wyszukiwania oraz nieskomplikowany interfejs i nietypowa prędkość zwracania wyników sprawiły, że witryna w kilkanaście lat została liderem na rynku i do dzisiaj nikt nie zrzucił jej z postumentu.

2 komentarze:

  1. Adder jako narzędzie do pozycjonowania jest najlepiej zoptymalizowane pod wyszukiwarki.. polecam! Sam używam już prawie 2 lata.

    OdpowiedzUsuń
  2. Skoro już jesteśmy w temacie pozycjonowania, wtrące swoje trzy grosze. Interesuje się pozycjonowaniem od dawna i mam z tym styczność na co dzień. Czym warto pozycjonować aby efekty były zadowalające? Automatem! Jakim? Na rynku jest tylko jeden warty uwagi : Adder 8. Znajdziecie go na www.seoadder.info Polecam!

    OdpowiedzUsuń